متر نسبت سوخت و هوا

متر نسبت سوخت و هوا، نظارت بر نسبت هوا به سوخت در یک موتور احتراق داخلی است. همچنین نسبت هوا و سوخت سنج، سوخت هوایی متر، و یا هوا و سوخت سنج نامیده می شود. آن را بار خوانده شده ولتاژ خروجی سنسور اکسیژن، گاهی اوقات نیز نامیده می شود سنسور لامبدا، که آیا آن را از یک گروه محدود و یا گسترده باند سنسور اکسیژن می شود.

اصلی باریک باند سنسور اکسیژن استاندارد کارخانه نصب شده در اواخر 1970s و 80s در اوایل شد. در سال های اخیر، جدیدتر و گسترده باند سنسور بسیار دقیق تر، هر چند گران تر، تبدیل شده است در دسترس است.

بیشترین مستقل باریک باند متر دارای 10 LED ها و برخی بیشتر. نیز رایج است، باند باریک متر در مکان های دور با نصب استاندارد 2 1/16 و 2 5/8 “قطر، به عنوان انواع دیگر ماشین ‘سنج’. این معمولا 10 یا 20 LED ها داشته باشد. سوزن سنج آنالوگ سبک نیز در دسترس هستند.

همانطور که در بالا گفته شد، باند گسترده متر است که به تنهایی و یا در مکان های نصب شده وجود دارد. تقریبا تمام این نشان می دهد که نسبت سوخت و هوا را بر روی یک صفحه نمایش عددی، از آنجا که سنسورهای گسترده باند را فراهم خواندن بسیار دقیق تر است. و از آنجایی که آنها با استفاده از الکترونیک دقیق تر، این متر گران تر هستند
مزایای اندازه گیری نسبت هوا به سوخت

تعیین وضعیت سنسور اکسیژن: سنسور اکسیژن درست عمل نمی کند، در نتیجه نسبت سوخت و هوا که به آرامی به شرایط موتور در حال تغییر است. سنسور آسیب دیده و یا ناقص ممکن است منجر به افزایش مصرف سوخت و افزایش آلاینده را به عنوان قدرت و نیز کاهش یافته است و پاسخ دریچه گاز. اکثر سیستم های مدیریت موتور، یک سنسور اکسیژن معیوب را تشخیص دهد.
کاهش انتشار: نگه داشتن مخلوط سوخت و هوا در نزدیکی نسبت stoichometric 14.7:1 (موتورهای بنزینی) اجازه می دهد تا مبدل کاتالیزوری به حداکثر بهره وری به کار گیرند.
اقتصاد سوخت: مخلوط هوا و سوخت لاغر از نسبت محاسبه میزان عناصر در نزدیکی مسافت پیموده شده سوخت بهینه شود، هزینه کمتری در هر مایل سفر کرد و تولید حداقل میزان انتشار گازهای گلخانه ای CO2 است. با این حال، از کارخانه، اتومبیل ها در نسبت محاسبه میزان عناصر (و نه به عنوان لاغر که ممکن است در حالی که باقی مانده driveable) عمل می کنند، به حداکثر رساندن کارایی و طول عمر مبدل کاتالیزوری طراحی شده است. در حالی که ممکن است برای اجرای روان و در مخلوط لاغر تر نسبت استوکیومتریک، تولید کنندگان باید تمرکز بر تولید گازهای گلخانه ای و به ویژه زندگی مبدل کاتالیستی (که در حال حاضر باید از 100،000 مایل (160.000 کیلومتر) در وسایل نقلیه جدید [نیازمند منبع]) به عنوان یک اولویت بالاتر به دلیل به مقررات EPA ایالات متحده است.
عملکرد موتور: دقت نقشه برداری از نسبت هوا و سوخت در سراسر طیف وسیعی از دور در دقیقه و فشار منیفولد خروجی حداکثر رساندن قدرت در علاوه بر کاهش خطر ابتلا به انفجار است.

مخلوط ناب بهبود اقتصاد سوخت، بلکه باعث افزایش شدید در میزان اکسیدهای نیتروژن (NOX). اگر مخلوط می شود بیش از حد لاغر، موتور ممکن است شکست بخورند به آتش، باعث احتراق ناقص و افزایش بزرگ در هیدروکربن های نسوخته (HC) تولید گازهای گلخانه ای است. مخلوط ناب رایت داغتر و ممکن است باعث خشن بیکار، سخت شروع و به تاخیر انداختن، و حتی می تواند آسیب مبدل کاتالیزوری و یا سوختگی سوپاپ ها در موتور. خطر جرقه بد گویی کردن / ضربه زدن موتور (انفجار) نیز افزایش یافته است زمانی که موتور تحت بار.

مخلوط که ثروتمندتر از محاسبه میزان عناصر به اوج قدرت بیشتر موتور ها این امکان را می دهند که با استفاده از سوخت های مایع، به علت اثر خنک کننده از سوخت تبخیر vapourized. این مصرف تراکم اکسیژن را افزایش می دهد، اجازه می دهد برای سوخت بیشتر به سوزد و قدرت بیشتری توسعه یافته است. ترکیبی ایده آل در این نوع عمل جراحی بستگی به موتور های فردی است. به عنوان مثال، موتورهای با القای اجباری مانند توربو شارژر و سوپر شارژر ها به طور معمول نیاز به مخلوط غنی تر در زیر دریچه گاز کاملا باز نسبت به موتور به طور طبیعی aspirated. اجباری موتورهای القاء را را می توان catastrophically با سوزاندن بیش از حد لاغر برای مدت زمان طولانی آسیب دیده است. لاغر مخلوط سوخت و هوا، بالاتر از درجه حرارت احتراق در داخل سیلندر می باشد. ذوب شدن پیستون ها و سوپاپ ها – بیش از حد زیاد درجه حرارت موتور را از بین ببرد. این می تواند اتفاق افتد اگر شما پورت سر و / یا لوله و یا افزایش افزایش بدون جبران با نصب انژکتور های بزرگتر و یا بیشتر، و / یا افزایش فشار سوخت به سطح کافی است. در مقابل، عملکرد موتور را می توان با افزایش سوخت رسانی بدون افزایش جریان هوا به داخل موتور کاسته شده است.

، زیرا سوخت تبخیر می کند نه به عنوان و زمانی که سرد و در نتیجه نیاز به سوخت بیشتر است به درستی “اشباع” هوا: موتورهای سرد نیز به طور معمول نیاز به سوخت بیشتر و یک مخلوط غنی تر زمانی که برای اولین بار شروع (استارت سرد انژکتور را ببینید). مخلوط غنی نیز کندتر سوختگی و کاهش خطر ابتلا به بد گویی کردن جرقه / ضربه زدن موتور (انفجار) زمانی که موتور تحت بار. با این حال، مخلوط غنی به شدت مونواکسید کربن (CO) تولید گازهای گلخانه ای را افزایش دهد.

 

اکسیژن انواع سنسور

سنسورهای اکسیژن در سیستم اگزوز خودرو، متصل به منیفولد اگزوز موتور نصب شده است، سنسور نسبت مخلوط هوا و سوخت را اندازه گیری می باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد، دو نوع از سنسورهای موجود وجود دارد؛ باند باریک و پهن باند است. باریک باند سنسور برای اولین بار معرفی می شود. سنسور باند عریض و بسیار دیرتر معرفی شد.

سنسور های باریک باند دارای یک خروجی غیر خطی و سوئیچ بین آستانه لاغر (حدود 100-200 ولت) و غنی (حدود 650-800 ولت) مناطق بسیار مییابد. باریک باند سنسور وابسته به دما است. اگر گازهای خروجی از اگزوز گرمتر، ولتاژ خروجی در منطقه لاغر طلوع خواهد کرد، و در منطقه ثروتمند کاهش آن خواهد شد. در نتیجه، یک حسگر، بدون پیش گرم، کمتر لاغر خروجی و بالاتر غنی خروجی، احتمالا حتی بیش از 1 ولت است. تأثیر درجه حرارت به ولتاژ کوچکتر است در حالت لاغر نسبت در حالت غنی است.

A “سرد” موتور باعث می شود سنسور تغییر ولتاژ خروجی بین حدود 100 و 850/900 ولت و پس از در حالی که ممکن است سنسور یک ولتاژ سوئیچ بین حدود 200 و 700/750mV، خروجی برای خودروهای توربوشارژ حتی کمتر است.

واحد کنترل موتور (ECU) در هنگام کار در “حلقه بسته” تمایل به حفظ 0 اکسیژن (در نتیجه محاسبه میزان عناصر تعادل)، که در آن مخلوط هوا و سوخت در حدود 14.7 برابر جرم هوا به سوخت برای بنزین است. این نسبت حفظ “بی طرف” عملکرد موتور (مصرف سوخت پایین در عین حال قدرت موتور مناسب و معقول و آلودگی حداقل).

سطح متوسط ​​از سنسور نزدیکی تا 450 ولت. از آنجا که سنسور باند باریک می تواند سطح ولتاژ ثابت بین لاغر و مناطق غنی خروجی نیست، ECU کنترل موتور با فراهم آوردن مخلوط بین لاغر (و ثروتمند) در چنین شیوه ای به اندازه کافی سریع به معنای کوتاهتر (یا بیشتر) زمان سیگنال به انژکتورها، به طوری که از سطح متوسط ​​می شود، گفت: حدود 450 ولت است.

سنسور باند گسترده، از سوی دیگر، یک خروجی بسیار خطی، 0-5 V، و دما وابسته است.
کدام نوع از متر نسبت هوا به سوخت مورد استفاده قرار گیرد

اگر هدف از متر نسبت هوا به سوخت است که برای شناسایی نیز موجود و یا ممکن است یک مشکل با سنسور فوق از چک کردن مخلوط و عملکرد، باریک باند نسبت سوخت هوا کافی است.

در برنامه های کاربردی تنظیم با کارایی بالا، سیستم گسترده باند مطلوب است.

!آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید